30 marca

Dodaj komentarz

30.03.2015 - autor: Jacek

eric-clapton21945, W Ripley w Anglii urodził się Eric Clapton, gitarzysta i wokalista, członek zespołów The Bluesbreakers Johna Mayalla, Blind Faith i supergrupy Cream. Clapton był również twórcą grupy Derek and the Dominoes, z którą w 1972 roku nagrał słynny utwór „Layla”. Uznany jako instrumentalista, nagrał wiele przebojowych utworów, między innymi „I Shot The Sheriff”, „Lay Down Sally”, „Wonderful Tonight” oraz „Tears in Heaven”.

1947, W Łodzi urodził się Marian Lichtman, kompozytor, perkusista i wokalista. W 1963 roku wraz z Krzysztofem Krawczykiem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim stworzył zespół Trubadurzy. W zespołem wylansował takie przeboje jak „Znamy się tylko z widzenia”, „Cóż wiemy o miłości” czy „Przyjedź mamo na przysięgę”. Przez pewien czas mieszkał w Danii, gdzie grał w zespołach Mosala Dosa i Red Square.

1955, Urodził się Randy VanWarmer, amerykański wokalista i kompozytor. Napisał kilka piosenek dla grupy The Oak Ridge Boys włącznie z hitem „I Guess It Never Hurts To Hurt Sometimes”. W 1979 roku singiel „Just When I Needed You Most” w jego wykonaniu zdobył czwarte miejsce w Stanach Zjednoczonych i ósme w Wielkiej Brytanii. VanWarmer zmarł na białaczkę w styczniu 2004 roku.

1963, Grupa The Chiffons rozpoczęła pierwszy z czterech tygodni na szczycie amerykańskiej listy singlem „He’s So Fine”. W 1971 roku George Harrison wyrokiem sądu został oskarżony o skopiowanie frazy z tej piosenki w kompozycji „My Sweet Lord”. Harrison musiał zapłacić twórcom „He’s So Fine” ponad pół miliona dolarów tytułem odszkodowania.

1962, Na świat przyszedł Stanley Kirk Burrell, znany pod scenicznym pseudonimem MC Hammer. W 1990 roku jego album „Please Hammer Don’t Hurt Em” znajdował się 21 tygodni na szczycie listy i sprzedał się w ilości ponad 18 milionów egzemplarzy. Singiel „U Can’t Touch This” pochodzący z tej płyty stał się największym hitem Hammera – zdobył pierwsze miejsca na listach z muzyką R&B, a także w Australii, Nowej Zelandii i Szwecji. W Wielkiej Brytanii dotarł do miejsca trzeciego.

1963, Szesnastoletnia Lesley Gore nagrała swój wielki przebój „It’s My Party”. Piosenka wyprodukowana przez Quincy Jonesa dotarła w Stanach Zjednoczonych do pierwszego miejsca. Według wspomnień Gore, piosenka została wybrana przez nią spośród aż dwustu propozycji demo zaproponowanych przez Jonesa.

1964, W Cleveland w stanie Ohio urodziła się Tracy Chapman, wokalistka i kompozytorka. Świat usłyszał o niej w 1988 roku dzięki debiutanckiej płycie, na której znalazły się przebojowe kompozycje „Fast Car”, „Talkin’ ’bout A Revolution” oraz „Baby Can I Hold You”. Album stał się multiplatynowym, światowym przebojem – Chapman otrzymała za niego cztery nagrody Grammy, w tym dla najlepszego nowego artysty.

1974, John Denver wprowadził na pierwsze miejsce listy w USA swoja kompozycję „Sunshine On My Shoulders”. Był to pierwszy z czterech przebojów Denvera, które dotarły na szczyt amerykańskiej listy. Piosenka po części zawdzięczała sukces filmowi „Sunshine” nadanemu rok wcześniej przez NBC, w którym została użyta jako motyw przewodni.

1985, Piosenka „One More Night” w wykonaniu Phila Collinsa zajęła pierwsze miejsce na liście w Stanach Zjednoczonych i pozostała tam przez dwa tygodnie. Był to już drugi solowy przebój Collinsa po balladzie „Against All Odds”, która wiosną 1984 roku dotarła na szczyt listy Billboardu.

1991, Chesney Hawkes, brytyjski wokalista i okazjonalnie aktor, umieścił na pierwszym miejscu brytyjskiej listy debiutancki singiel z piosenką „The One And Only” autorstwa Nika Kershawa. Utwór ten pojawił się także w filmie „Buddy’s Song”, w którym Hawkes pojawił się obok Rogera Daltreya, wokalisty grupy The Who. „The One And Only” pozostał na szczycie listy przez pięć tygodni.

1992, W studiach Bearsville w Woodstock pod okiem producenta Scotta Litta zespół R.E.M. rozpoczął sesję nagraniowe do płyty „Automatic For The People”. Krążek stał się jednym z najbardziej udanych pod względem komercyjnym wydawnictw grupy. Znalazły się na nim przebojowe kompozycje „Drive”, „The Sidewinder Sleeps Tonite” oraz „Everybody Hurts”.

1996, Grupa The Prodigy rozpoczęła pierwszy z trzech tygodni na szczycie listy w Wielkiej Brytanii utworem „Firestarter”, pierwszym singlem z albumu „The Fat Of The Land”. W kompozycji pojawił się charakterystyczny gitarowy riff zapożyczony z utworu „S.O.S.” zespołu The Breeders.

2003, Wydany zaledwie pięć dni wcześniej album „Meteora” grupy Linkin Park dotarł na szczyt zestawienia w Wielkiej Brytanii. Trzeci album w dyskografii tego kalifornijskiego zespołu również w USA uplasował się na pierwszym miejscu. Na płycie znalazły się między innymi utwory „Somewhere I Belong”, „Numb”, oraz „Breaking the Habit”. Do roku 2013 album znalazł ponad 20 milionów nabywców i sześciokrotnie pokrył się platyną.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Zapraszam do przeglądania muzycznego kalendarium!



Jeśli czasem korzystasz z tego kalendarium, może postawisz mi małą kawę? Kliknij poniżej: